Dlaczego warto odwiedzić Puszczę Białowieską?

Co raz więcej osób odwiedza Puszczę Białowieską. W 2016 roku Rezerwat Pokazowy Żubrów zwiedziło ponad 160 000 turystów. W wielu przypadkach są to wycieczki szkolne. To bardzo miło, że dzieci mają możliwość poznać ten region, ale chcielibyśmy wypromować Puszczę jako fantastyczne miejsce na wypoczynek nie tylko dla dzieci.

Puszcza Białowieska to najstarsze i ostatnie w Europie pozostałości lasu pierwotnego. Z tego względu teren ten został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trzeba przyznać, że jako społeczność mamy pewną cechę wspólną: chwalimy cudze, swojego nie znając. Skoro Puszcza to światowe dziedzictwo, warto może zmienić przyzwyczajenia i na własne oczy przekonać się za co cały świat ceni nasz las:).

Wiele osób wyjeżdżając na wypoczynek często wybiera miejsca mocno skomercjalizowane. Jeśli decydują się na wyjazd nad jezioro czy morze to musi być tam dyskoteka, dancing, restauracje, kawiarnie, lodziarnie, miejsca zabaw dla dzieci, kina, pływalnia, cała masa kramów z pamiątkami, a do tego wszędzie muzyka i gwar. Wypoczynek w Puszczy Białowieskiej wiążę się z odcięciem od rozrywek i całej komercyjnej otoczki, co może dla niektórych stanowić barierę nie do przebycia. Mimo wszystko zachęcamy do sprawdzenia zalet tego regionu Polski.

Odwieczny spokój natury

O zaletach Puszczy Białowieskiej z pewnością nie trzeba przekonywać tych, którzy kochają przyrodę, cieszę i spokój – ludzi, którzy preferują wypoczynek na łonie natury, dla których las zastępuje wszystkie inne „skomercjalizowane” rozrywki. Las jest doskonałym miejscem do odnalezienia siebie, wyciszenia się i odzyskania wewnętrznej harmonii, a Puszcza Białowieska to chyba jedno z najlepszych miejsc do tego stworzonych – w końcu to las pierwotny.

Aby zwiększyć siłę oddziaływania przyrody warto wynająć noclegi, gdzieś w środku Puszczy. Nocowanie w lesie, z dala od innych zabudowań to niesamowite przeżycie. Ktoś kto spędził noc w takim miejscu wie, ile tracą ci, którzy muszą zawsze nocować w „cywilizowanych” miejscach. Na długo pozostaje w pamięci widok nieba usianego gwiazdami, a w uszach przez długi czas pobrzmiewa jeszcze wycie wilka, hukanie sowy i inne odgłosy, których odbiór potęgowała ciemność i majestatyczne zarysy drzew.

Atrakcje” Puszczy Białowieskiej

Jedną z największych atrakcji Puszczy są oczywiście żubry. Można je podziwiać w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, ale chyba największą frajdę sprawia zobaczenie stada żubrów w naturalnym środowisku. Zimą jest to bardzo możliwe ponieważ nie ma liści na drzewach i w lesie jest lepsza widoczność. Poza tym żubry przychodzą po jedzenie do specjalnie przygotowywanych dla nich paśników. Stałe miejsca dokarmiania żubrów to doskonałe miejsce do podejrzenia żubrów w naturze.

Żubry w lesie i śnieg
Żubry w Puszczy

Puszcza Białowieska kryje w sobie wiele atrakcyjnych miejsc, do których warto się udać. Początkującym warto polecić ścieżkę edukacyjną Żebra Żubra. Ma ona 4 kilometry długości i prowadzi przez ciekawe miejsca w Puszczy. Dla miłośników wycieczek rowerowych mamy dobrą wiadomość – na terenie Obrębu Ochronnego Rezerwat są dla szlaki rowerowe, które umożliwiają poznanie walorów Puszczy, a także zwiedzeni ciekawych miejsc w gminie Narewka.

Oczywiście musimy także wspomnieć o obowiązkowym punkcie programu jakim jest przejście przez obszar objęty ścisłą ochroną. Trasę można pokonać jedynie z licencjonowanym przewodnikiem. Idzie się po nieoznakowanej ścieżce trasą „Do Dębu Jagiełły”. To w tym miejscu można zobaczyć mnóstwo gatunków roślin i zwierząt będących pozostałością lasu pierwotnego.

Puszcza Białowieska to tajemnicze i piękne miejsce, w które warto się wsłuchać i które warto poczuć. Odkrywając Puszczę można odkryć siebie. Polecamy!

Artykuł powstał przy współudziale Agroturystyki U Jasia i Małgosi.