Dywan jako alternatywa dla paneli

Urządzając swoje nowe mieszkanie być może zastanawiasz się nad tym, jak najlepiej zagospodarować podłogę w poszczególnych pomieszczeniach. Panele podłogowe są modne. A czy dywan może być dobrą opcją?

Oczywiście wiemy, że dla osób z alergią na roztocza zastosowanie paneli ściennych lub płytek na podłogach wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Po prostu łatwiej jest wtedy utrzymać czystość w pomieszczeniach. Z drugiej jednak strony zastosowanie dywanu ma naprawdę wiele zalet – także dla alergików. Poniżej przedstawimy niektóre z nich.

Dywan dla alergika

Czy dywan może sprzyjać alergikowi? Okazuje się, że czasem tak. O dywanach wełnianych w kontekście alergii mówi się sporo negatywnych słów. Te opinie jak najbardziej mają wiele wspólnego z prawdą – chodzi o to, że w pierwszych tygodniach lub miesiącach użytkowania dywanu, wełna po prostu mocno pyli. To znaczące utrudnienie dla osób uczulonych na rozmaite pyłki. Z drugiej jednak strony, po tym okresie dywan wełniany może nawet korzystnie wpływać na powietrze we wnętrzu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ stanowi on pewnego rodzaju „zbieracz” obecnego w pomieszczeniu kurzu oraz roztoczy. Sprzątając mieszkanie, wiemy, że możemy go szybko oczyścić z kurzu oraz roztoczy po prostu gruntownie czyszcząc dywan. Wełna dodatkowo ma korzystny wpływ na poziom wilgoci w mieszkaniu.

Dywany jako izolacja podłogi

Właściwości izolacyjne dywanu są szczególnie doceniane w domach, w których stropy są chłodne. Zwłaszcza w dużych, niedogrzanych domach jednorodzinnych gruby, solidny dywan na podłodze będzie miał znaczący wpływ na podniesienie komfortu użytkowników. Warto także pamiętać, że dywan lub wykładzina stanowi dodatkowe wygłuszenie podłogi – co ma znaczenie w domach piętrowych oraz w blokach mieszkalnych. Najlepszym izolatorem będzie dywan wykonany z wełny lub puszysty dywan shaggy.

Dywan – ważny element aranżacji

Oprócz tych typowo praktycznych walorów, dywan może także pełnić w mieszkaniu kluczową rolę w aranżacji wnętrza. Na przykład w salonie, gdzie w jego centralnej części umieszcza się wypoczynek – to właśnie tutaj dywan może znacząco urozmaicić wnętrze. Gdy wchodzimy do salonu, to właśnie ta przestrzeń najczęściej jest oglądana przez gości. Warto w tym miejscu uwzględnić ciekawy, niebanalny dywan. Będzie on wtedy swoistym 'sercem’ aranżacji.

Dywan w salonie
Dywan w salonie, przy sofie, źródło wszystkich zdjęć: https://www.kochamydywany.pl/

 

Także w pokoju dziecięcym dywan lub wykładzina może pięknie podkreślać charakter wnętrza. Dziecięcy dywan w samochodziki, postacie z bajek, gier i komiksów niewątpliwie spodoba się każdemu chłopcu. Podobnie typowy dywan dla dziewczynki, na pewno spotka się z aprobatą córeczki.

 

 

To prawda, że obecnie panuje moda na wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym. Niemniej urządzając dom na nowo, warto pamiętać o niewątpliwych zaletach dywanów i wykładzin. Mogą one się sprawdzić praktycznie w każdej aranżacji wnętrza, a zalet praktycznych oraz wizualnych mają naprawdę wiele.


Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://nasza-kamienica.pl/