Historia urządzeń drukujących

Podstawowym urządzeniem dzięki któremu możemy stworzyć papierowe kopie danych zapisanych na naszym komputerze jest drukarka bądź urządzenie wielofunkcyjne. Dzięki nim mamy możliwość drukowania na materiale poligraficznym bądź papierze naszych rysunków, tekstów, a nawet i zdjęć. Standardowa drukarka posiada podajnik papieru, tackę na której znajdą się gotowe wydruki oraz własne zasilanie. Nowoczesne urządzenia drukujące są to tak zwane kombajny wielofunkcyjne, łączące w sobie drukarkę, kserokopiarkę, skaner, a czasami nawet i fax.

Nikt już nawet nie pamięta czasów, kiedy pojawiły się pierwsze urządzenia do drukowania. Ich historia sięga bowiem 1902 roku, wtedy to bowiem rozpoczęto pierwsze prace nad drukującym telegrafem. W 1910 roku powstały tak zwane dalekopisy, które to dzięki synchronizacji nadajnika z odbiornikiem służyły na początku do przesyłania danych na liniach pocztowych. Wyposażone były w klawiaturę do pisania oraz rolkę papieru do drukowania. Wystarczyło to do wprowadzania oraz odbierania danych. Był to tak wspaniały wynalazek, że w 1914 roku dalekopisy zaczęto stosować w oddziałach redakcyjnych rozsianych we wszystkich zakątkach Stanów Zjednoczonych, a w 1920 roku już na całym świecie. Następstwem tego były kolejne działania naukowców skupione na zagadnieniach mechanicznych. Dzięki temu w 1940 roku podłączono pierwszy komputer do dalekopisu. Za pomocą klawiatury komputera można było wprowadzać dane potrzebne do różnego rodzaju obliczeń, a po chwili wykonane przez komputer odpowiedzi zostały wydrukowane przez dalekopis. Jego następstwem była stworzona dziesięć lat później drukarka rozetkowa, która to posiadała czcionki na kolistej głowicy. Zachowywała się analogicznie do maszyny do pisania, czcionka pozostawiała ślad na papierze uderzając w niego przez taśmę barwiąca.

Z roku na rok kolejne udoskonalenia doprowadziły do stworzenia nowszych urządzeń drukujących. Spowodowało to, że sprzęty te posiadały coraz mniejsze gabaryty oraz stały się coraz tańsze. Dziś prawie w każdym domu jest drukarka i nikt już nie pamięta początków tego jakże wspaniałego urządzenia. Nasze zaangażowanie w jej mechanizm opiera się jedynie na tym, że raz na jakiś czas wymienimy jej tusze Lublin bądź toner.