Kiedy stawiamy pomnik a kiedy nagrobek?
Mówi się, że idziemy do zakład kamieniarski Kielce, aby zamówić wykonanie pomnika dla osoby zmarłej. Jest to jednak w dużej mierze bardzo mylne określenie, przede wszystkim ze względu na błąd w rozumieniu pojęć. Czym innym jest bowiem pomnik, a czym innym nagrobek. Pierwszą i najbardziej podstawową różnicą pomiędzy nagrobkiem a pomnikiem, jest ich funkcjonalność. Nagrobek, to tak naprawdę miejsce, w którym spoczywa zmarły. Z kolei pomnik, jest miejscem, które ma pełnić funkcję upamiętniającą zmarłą osobę – niekoniecznie stanowi miejsce jej pochówku. Kiedy zatem stawiamy pomnik, a kiedy nagrobek? Sprawdźmy!
Nagrobek – kiedy możemy go postawić?
Zacznijmy od tego, kiedy stawiamy nagrobek. Pierwszą i najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o postawienie pomnika, jest sprawdzenie u zarządcy cmentarza, jakie mogą być jego dopuszczalne wymiary. Jest to z reguły ustalane indywidualnie przez konkretną nekropolię, a jednym z głównych czynników wpływających na dopuszczalny wymiar, jest wielkość kwater cmentarnych. Stawiany nagrobek nie może ich w żaden sposób przekraczać. Jest to szczególnie ważne, kiedy decydujemy się na postawienie podwójnego nagrobka, jak również i grobowca. Ponadto, nie możemy też pominąć kwestii związanej z czasem, po którym możliwe jest postawienie nagrobka. Przyjmuje się, że jest to 6 miesięcy od dnia pogrzebu – ze względu na osiadanie ziemi po pochówku.
Pomnik – kiedy i gdzie możemy go postawić?
W przypadku, kiedy decydujemy się na postawienia pomnika, należy zacząć od najważniejszej kwestii, czyli od miejsca. Co do zasady, pomniki stawiane są w obrębie nekropolii. Nie jest to jednak reguła, przede wszystkim ze względu na funkcję, którą pełni pomnik. Nie jest on bezpośrednim miejscem pochówku, a zatem teoretycznie może być postawiony w wybranym przez nas miejscu. Bardzo często jest tak, że pomniki są stawiane bezpośrednio przy nagrobkach, jednakże nie są z nimi połączone w sposób trwały. Nie trzeba też czekać, aż ziemia opadnie po pogrzebie – pomnik może być postawiony wcześniej.