Malowanie dachów

Dach, który jest nieestetyczny, brzydki jest w stanie oszpecić każdy dom i budynek. Dodatkowo uszkodzenia dachu mają wpływ na bezpieczeństwo domowników. Dach codziennie wystawiany jest na działanie czynników atmosferycznych takich jak mróz, śnieg, deszcz, promienie słoneczne, dlatego wraz z upływem czasu prezentuje się coraz gorzej. Jeżeli dach zaczyna szpecić dom jest to pora na  podjęcie decyzji o jego odnowieniu. Niedrogim sposobem poprawy wyglądu dachu jest pomalowanie. Firmy dysponują całym wachlarzem usług łącznie z naprawą uszkodzeń przy malowaniu dachu aczkolwiek można tą czynność wykonać samemu. Malowanie dachu konserwuje pokrycie i ochrania przed czynnikami zewnętrznymi .A odpowiednie preparaty i emalie przywrócą mu  piękny wygląd.

-Kiedy podjąć decyzję o malowaniu dachu?

Taką decyzje należy podjąć po oględzinach dachu , sprawdzenia jego stanu i rodzaju pokrycia. Podczas takiego odświeżenia  czyści się całe pokrycie, stosuje środki, które zabezpieczą przed wilgocią i środki przeciw korozji.

Jaką farbę wybrać do malowania dachu?

Dach pokryty papą dosyć często przecieka, ponieważ w miejscach łączeń często robi się szpara, z  czasem łączenia ulegają rozszczelnieniu .W tym wypadku najlepszym zabezpieczeniem będzie pokrycie elastyczną membraną, która jest wodoszczelna .Membrana pracuje wraz z podłożem  i  tworzy powłokę, która jest gumopodobną.

Dach z blachy wymaga częstego malowania i zabiegów konserwujących ,ponieważ najszybciej ulega uszkodzeniu. Należy wybrać podkład i emalię do elementów z blachy. Można wybrać również gruntoemalię,  jest to wersja bez podkładu. Należy wybierać preparaty szybko schnące i o dobrej przyczepności do podłoża oraz takie ,które są odporne na wilgoć. Na polskim rynku są farby, które zabezpieczają dach przed korozją czynnikami mechanicznymi i atmosferycznymi.

Dach z blachodachówki malowanie takiego dachu wygląda podobnie jak malowanie dachu z blachy. Na początek kładzie się podkład o działaniu antykoryzyjnym, następnie gruntuje, by emalia pokryła równomiernie blachodachówkę. Do malowania blachodachówki sprawdzają się farby akrylowe, winylowe. Podobnie jak przy dachach pokrytych blacha można zastosować gruntoemalię, co pozwoli zaoszczędzić dużo czasu.

Dachówka ceramiczna są to trwałe dachówki  odporne na działanie czynników atmosferycznych. Przed malowaniem takiej dachówki należy ją oczyścić z porastającego dachówkę mchu, ponieważ ten rodzaj dachówek jest podatny na porastanie mchem i innego rodzaju wykwitami . Usuwamy je mechanicznie lub pod ciśnieniem. Do malowania dachówek akrylowych najlepsza będzie farba akrylowa pokrywająca idealnie pokrycie dachu. Akryl tworzy powlokę hydrofobową ,która odpycha cząsteczki wody.

Ile kosztuje malowanie dachu?

Cena zależy od tego czy zatrudni ekipę fachowców czy malowanie wykonuje się samodzielnie. Malując dach samemu można zaoszczędzić na kosztach robocizny. Natomiast fachowa ekipa będzie posiadała specjalistyczny sprzęt i odpowiednie uprawnienia wysokościowe. Można liczyć  na  szybkie     i  profesjonale pomalowanie dachu w wykonaniu specjalistów. Ważne jest tez własne bezpieczeństwo ,bo  poruszanie się po stromym dachu może grozić upadkiem. Dobrze, fachowo pomalowany dach może posłużyć nam nawet kilka lat zanim ponownie trzeba go będzie malować.

Malowanie dachu pistolet czy pędzel?

-pistoletem natryskowym najlepiej maluje się najlepiej równe i płaskie powierzchnie. Malowanie ta  metodą wykonuje się szybciej niż pędzlem.

-pędzlem maluje się wolniej ale zdecydowanie dokładniej można pokryć wszelkie nierówności  i  zakamarki.