Rodzaje kotłów gazowych

Jeśli masz zamiar dokonać zakupu kotła gazowego do swojego mieszkania lub firmy, to zapewne odwiedziłeś już niejeden sklep hydrauliczny. Mnogość rodzajów kotłów grzewczych może czasem aż przytłoczyć. Dlatego w tym artykule pokrótce przybliżamy temat klasyfikacji kotłów gazowych.

Wiszący czy stojący kocioł gazowy?

Pierwszy podział, któremu się przyjrzymy jest w zasadzie oczywisty. Na pierwszy rzut oka widzimy, że kocioł gazowy wcale nie musi być niewielkim piecykiem montowanym w kuchennej szafce. Wiele osób decyduje się na masywny, stojący kocioł gazowy. Z jakich powodów stosuje się kotły stojące, jeśli można go zastąpić kotłem wiszącym?

Otóż, w pewnych sytuacjach kocioł stojący okazuje się wyborem o wiele lepszym niż kompaktowy kocioł wiszący. Urządzenia tego typu montuje się przede wszystkim wtedy, gdy w ogrzewanym budynku są rozmaite, odseparowane od siebie obiegi grzewcze. Może to być na przykład klasyczne centralne ogrzewanie współistniejące z ogrzewaniem podłogowym i jakimś urządzeniem OZE oraz zainstalowaną instalacją dodatkową – na przykład podgrzewającą wodę w basenie. Z uwagi na dużą pojemność wodną wężownicy w kotłach stojących urządzenia te charakteryzują się większą bezwładnością cieplną niż to jest w przypadku kotłów wiszących. Dzięki temu w okresach przejściowych (wiosna, jesień) kocioł nie musi się ciągle włączać i wyłączać dogrzewając wodę w instalacji. To z kolei pozwala optymalizować spalanie paliwa.

Niewątpliwą ogromną zaletą kotła wiszącego jest jego niewielki rozmiar. Dzięki temu urządzenia to mogą być stosowane w tych mieszkaniach, gdzie liczy się każda przestrzeń i gdzie nie inwestor nie dysponuje wydzielonym pomieszczeniem na kotłownię.

Jednofunkcyjny czy dwu-funkcyjny?

Kolejne rozróżnienie, o którym warto wiedzieć, to kwestia realizacji ciepłej wody użytkowej (tzw. CWU). Może być to czynione na dwa sposoby – poprzez wymiennik ciepła zamontowany wewnątrz kotła lub poprzez domontowany obok lub pod kotłem zasobnik na wodę. Oczywiście najlepszym pod względem komfortu rozwiązaniem jest zamontowanie kotła jednofunkcyjnego podgrzewającego jednocześnie ciepłą wodę w zaizolowanym zasobniku umiejscowionym pod lub obok pieca. Niemniej znowu wraca tutaj kwestia przestrzeni jaką mamy do wykorzystania. Rzadko kiedy tego typu rozwiązanie stosuje się w mieszkaniach w blokach mieszkalnych właśnie ze względu na ograniczony metraż.

Kocioł Gazowy Buderus
Gazowy kocioł grzewczy marki Buderus

Rodzaj komory spalania

Zastanawiałeś się może, jak to możliwe, że kocioł wiszący w kuchni czy w łazience może być zgodnie z przepisami zabudowany szafką kuchenną? Jak najbardziej jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy kocioł grzewczy ma zamkniętą komorę spalania. Dzięki temu urządzenie jest bezpieczniejsze, ale przede wszystkim chodzi o to, że powietrze niezbędne w procesie spalania jest pobierane nie z wewnątrz pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł, ale z zewnątrz budynku. Najprostsze kotły gazowe z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z mieszkania – w przypadku takich urządzeń niezbędne jest zapewnienie swobodnego dopływu powietrza do pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł.

Wykorzystanie techniki kondensacji

Na koniec warto wspomnieć o kotłach gazowych, które wyróżniają się bardzo wysoką sprawnością. Są to tak zwane kotły kondensacyjne. Są one bardziej zaawansowane technologicznie od swoich prostszych odpowiedników. Są przystosowane do pozyskiwania dodatkowej energii zgromadzonej w ciepłych spalinach. Przy tradycyjnych kotłach gazowych sporo wyprodukowanego ciepła bezpowrotnie 'ucieka’ przez komin do atmosfery. Wykorzystując tą energię za pomocą zjawiska kondensacji pary wodnej możemy oszczędzać nawet 30% paliwa!

Mamy nadzieję, że to krótkie zestawienie pomoże ci trochę w ogarnięciu tej całej różnorodności gazowych urządzeń grzewczych dostępnych na polskim rynku techniki grzewczej!