szlifowanie parkietu

Szlifowanie parkietu – o czym trzeba pamiętać przed jego wykonaniem?

Szlifowanie parkietu jest procesem czyszczenia, odnawiania i wygładzania drewnianej powierzchni podłogi. Wykonanie prawidłowo tego zadania w dodatku samodzielnie,  może być długim i pracochłonnym zadaniem. Dzięki cierpliwości oraz wykorzystaniu do tego celu odpowiedniego sprzętu, można uzyskać naprawdę zadowalający rezultat. O czym jednak trzeba pamiętać, zanim rozpoczniemy proces szlifowania parkietu? Jakie narzędzia koniecznie musimy posiadać? Na te, jak również i na wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule. 

Pierwszy etap szlifowania parkietu, czyli od czego zacząć?

Krok pierwszy przy wykonywaniu szlifowania parkietu, to usunięcie starego lakieru z desek podłogowych. W celu wykonania tego zadania prawidłowo, trzeba użyć papieru ściernego na mokro lub z parowej szlifierki do usuwania starych warstw lakieru. Następnie, przystępujemy do odnowienia powierzchni desek poprzez usunięcie pęknięć i bruzd. Wykonujemy równocześnie także  niewielkie naprawy mechaniczne, takie jak wyrównanie ubytków po gwoździach itp.

Kolejnym etapem prac, jest oczyszczenie i gruntowne sprzątanie całej powierzchni desek podłogowych. Usuwanie pyłu jest ważnym etapem przed szlifowaniem parkietu, ponieważ zalegający kurz może spowodować problemy z prawidłowym działaniem ruchomych elementów maszynerii. Wynika to tego, że na podłodze przygotowanej do szlifowania parkietu, znajdują się wióry oraz inne elementy, które są wynikiem przeprowadzonych wcześniej prac. Dopiero po dokładnym i starannym oczyszczeniu parkietu lub innej, drewnianej podłogi, możemy rozpocząć jej szlifowanie.

Czy można wykonać szlifowanie parkietu samodzielnie?

Z pewnością wielu z was zastanawia się, czy można wykonać szlifowanie parkietu samodzielnie. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czy posiadamy niezbędne do tego celu narzędzia. Konieczna jest także wiedza w zakresie pracy z drewnem. Nie można bowiem zapominać o tym, że jest to materiał niezwykle podatny na zniszczenia – szczególnie, kiedy mówimy o pracach związanych z odnawianiem drewna. Tym samym, jeśli chcemy zyskać pewność, że szlifowanie parkietu zostanie wykonane prawidłowo, najlepiej zatrudnić do wykonania tego zadania profesjonalistę.