Znajdź idealne buro rachunkowe?

Planując współpracę z biurem rachunkowych wielu przedsiębiorców ogranicza się zazwyczaj do pytania o cenę usług i na tej podstawie dokonuje wyboru.
Obszar świadczonych prac rachunkowych proponowanych przez biura jest na ogół porównywalny, ponieważ wynika on z przepisów prawa. Zalicza się do niego obsługa kadrowo-płacowa oraz rachunkowość podatkowa. Każde wykwalifikowane profesjonalne biuro rachunkowe teoretycznie powinno świadczyć usługi na podobnym poziomie. Zdarzają się tu jednak pewne różnice. Wynikają one między innymi z wielkości biura rachunkowego, ponieważ im więcej obsługiwanych klientów, tym każdy pojedynczy klient staje się bardziej anonimowy. W niewielkim biurze rachunkowym da się zauważyć indywidualne nastawienie do klienta, sprawniejszą z nim komunikację, a co za tym idzie także szczegółowe uwzględnianie jego potrzeb. Jeśli zajdzie konieczność małe biuro rachunkowe jest gotowe rozstrzygnąć jego pilne problemy nawet poza zwykłymi godzinami pracy biura.

W wielkich biurach występuje także bardziej rozproszona odpowiedzialność oraz długi czas obiegu poszczególnych informacji, które mogą niekorzystnie wpływać na jakość pracy. Może to także spowodować opóźnienia z wprowadzaniem do systemu określonych dokumentów i w konsekwencji ujemnie oddziaływać na wynik finansowy.

Ogromne biura rachunkowe posiadają też i zalety, mają bowiem szerszy zakres specjalizacji dzięki czemu mogą oferować klientom usługi przekraczające zwykłą rachunkowość, mogą to być na przykład różnego rodzaju kredyty czy ubezpieczenia.

Wszystkie biura rachunkowe zarówno te małe jak i te duże, jeśli chcą usługowo prowadzić księgi rachunkowe muszą posiadać zezwolenie Ministerstwa Finansów, określane Certyfikatem bądź Świadectwem Kwalifikacyjnym. Jest ono imienne, co oznacza, że nie otrzymuje go biuro rachunkowe, ale na przykład główna księgowa, która je założyła. Jeśli biuro nie ma takiego zezwolenia musi liczyć się z konsekwencjami karnymi.

Potencjalny klient szukając właściwego biura rachunkowego niestety zwraca zazwyczaj uwagę na cenę oferowanych usług. Często zdarza się, że aby sprostać oczekiwaniom klienta biura rachunkowe zmniejszają cenę, a w konsekwencji przyjmują do pracy osoby o niedostatecznych kwalifikacjach, którym mogą wypłacać niższe wynagrodzenia. Okazuje się potem , że Świadectwo Kwalifikacyjne posiada wyłącznie jedna zatrudniona osoba.

Szukając odpowiedniego biura rachunkowego do rozliczania naszych finansów warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego doświadczenie. W zależności od naszych oczekiwań musimy sprawdzić jaki zasięg działania ma określone biuro rachunkowe. Ważne jest, aby rozliczało nie tylko książkę przychodów i rozchodów jeśli tego oczekujemy, ale również i pełną księgowość czy ryczałt. Dzięki czemu przy zmianie sposobu opodatkowania nie będziemy zmuszeni zmieniać biura rachunkowego. Za przykład wykwalifikowanego biura może nam posłużyć „Mar-Tax” – biuro rachunkowe w Jeleniej Górze. Prowadzi ono nie tylko księgi rachunkowe, ale również KPIR, obsługę pracowniczą czy ryczałt.
Jeleniogórskie biuro rachunkowe zajmuje się też robieniem analiz finansowych, sprawozdawczością finansową czy rozliczeniami rocznymi. W swoim zakresie działań gwarantuje całkowitą poufność. Jelenia Góra biuro rachunkowe „Mar-Tax” pełni jednak nie tylko funkcję biura księgowego, jako pełnomocnik może także reprezentować swoich klientów przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędem Skarbowym. Jeśli więc zamierzasz podjąć współpracę z biurem rachunkowym – wybierz Biuro rachunkowe Jelenia Góra, a z pewnością spełni Twoje najśmielsze oczekiwania.